Sırbistan – Türkiye İş Formu

Anasayfa / Duyurular / Sırbistan – Türkiye İş Formu
Sırbistan – Türkiye İş Formu

Son Güncellenme Tarihi: 05/10/2017 10:17:45

Sayı : 30243495.TİM.DAİB.GSK.İHRUYG.2017/07.01
Konu : Sırbistan – Türkiye İş Formu Hk.


SİRKÜLER:2017-439


Sayın Üyemiz,
- Türkiye İhracatçılar Meclisi’nden alınan yazı metni aşağıya çıkartılmıştır.


Dış İlişkiler Ekonomik Kurulu (DEİK)'ten alınan bir yazıda, T.C. Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın 10-11 Ekim 2017 tarihleri arasında Sırbistan'a resmi ziyaretleri kapsamında DEİK/Türkiye-Sırbistan İş Konseyi tarafından muhatap kuruluşu Sırbistan Sanayi ve Ticaret Odası'nın işbirliği ile "Sırbistan-Türkiye iş Forumu" düzenleneceği belirtilmektedir.


Anılan yazıda devamla, son yıllarda özellikle Türk yatırımcılar için cazip bir pazar haline gelen Sırbistan'ın, kalifiye iş gücü ve iş dostu yatırım ortamı ve yatırımcılara sağladığı vergisel ve finansal teşvikler ile dikkat çektiği, merkezi konumu ve Avrupa Birliği, Balkanlar, Türkiye, Rusya ve Kazakistan gibi çok çeşitli ülke ve bölge pazarları ile gümrüksüz ticaret imkânına sahip olması sayesinde, ihracata yönelik yatırım yapmak isteyen firmalar için bir üretim üssü olma yolunda hızla ilerlediği ifade edilmektedir.


Ayrıca Financial Times dergisinin yaptığı araştırmaya göre, Sırbistan'ın 2016 yılında, ekonomik büyüklüğüne oranla 12 kat daha fazla sıfırdan yatırım (greenfield yatırımı) çekerek, bu alanda dünya çapında birinci pazar haline geldiği, gerçekleştirdiği kurumsal ve yapısal reformlar sayesinde Avrupa Birliği'ne aday ülke konumunda olarak ülkemizle arasında ticaret ve yatırım ilişkilerinin geliştirilmesi için başta tekstil, otomotiv, tarım, gıda, inşaat, sanayi ve turizm sektörler" olmak üzere pek çok alanda önemli fırsatlar söz konusu olduğu vurgulanmaktadır.


Bahse konu ziyarete katılmak isteyen firma temsilcilerinin https://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/476/9482 bağlantısında yer alan katılım formunu 5 Ekim 2017 Perşembe günü mesai bitimine kadar eksiksiz doldurarak, ödemeyi gerçekleştirmeleri gerekmektedir. Ziyarete katılım bedeli ekonomi sınıf uçuşlu paket program için, 750 ABD Dolar, business sınıf uçuşlu paket program için ise 1.350 ABD Dolar’dır.


Seyahat özel uçakla gerçekleştirilecek olup, İstanbul — Sırbistan — İstanbul uçuşları, transfer, tercüme hizmetleri ve diğer organizasyon giderleri katılım bedeline dâhildir. Sırbistan, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından vize talep etmemektedir. Ziyarete katılım koşulları ve ziyarete ilişkin detaylar, başvuru formunda yer almaktadır,


Bilgi ve gereğini arz/rica ederim.


Melih LEYLİOĞLU
Genel Sekreter Yrd.


Ek..: Ziyaret Taslak Programı