Türkiye – Venezuela iş Formu

Anasayfa / Duyurular / Türkiye – Venezuela iş Formu
Türkiye – Venezuela iş Formu

Son Güncellenme Tarihi: 05/10/2017 13:41:32

Sayı : 30243495.TİM.DAİB.GSK.İHRUYG.2017/07.01
Konu : Türkiye – Venezuela iş Formu Hk.


SİRKÜLER:2017-440


Sayın Üyemiz,
- Türkiye İhracatçılar Meclisi’nden alınan yazı metni aşağıya çıkartılmıştır.


Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu'ndan (DEİK) alınan yazıda; Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve DEİK/Türkiye-Venezuela İş Konseyi tarafından, Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro'nun katılımları ile 6 Ekim 2017 tarihinde saat 16.30'da JW Marriott Hotel Ankara'da Türkiye-Venezuela İş Forumu gerçekleştirileceği ifade edilmiştir.


Yazıda devamla, Venezuela ekonomisinde başta petrol olmak üzere, doğal kaynakların büyük önem taşıdığı, dünyada en büyük petrol rezervine sahip olup dünyanın en büyük 10 petrol üreticisi arasında yer aldığı vurgulanmaktadır. Ayrıca OPEC istatistiklerine göre, toplam dünya ham petrol rezervlerinin 296,5 milyar varillik kısmına sahip olan Venezuela'nın, OPEC rezervlerinin %25'ini, toplam dünya rezervlerinin ise %20'sini barındırdığı, GSMH'nın %30'u, ihracat gelirlerinin %95'i ve kamu gelirlerinin %56'sının petrol sektöründen kaynaklandığı belirtilmiştir.


Ülkede tarım, gıda, ilaç ve temizlik malzemeleri acil ithalat gereksinimi bulunmakta olup, bu sektörlerdeki ihracatçılarımız ile enerji, müteahhitlik, turizm ve otomotiv şirketlerimizin toplantıya katılmalarında büyük fayda görülmektedir.
Söz konusu toplantıya katılmakla ilgilenen üyelerimizin en geç 5 Ekim Perşembe günü mesai bitimine kadar https://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/477/9514 adresinde yer alan formu doldurmaları gerekmektedir.


Bilgi ve gereğini arz/rica ederim.


Melih LEYLİOĞLU
Genel Sekreter Yrd.