İNOVALİG 2017 Başvuruları Başladı

İNOVALİG 2017 Başvuruları Başladı

İNOVALİG 2017 BAŞVURULARI BAŞLADI

Türkiye'nin ilk inovasyon geliştirme programı olan ve ülkemizin inovasyon şampiyonlarını belirleyen İnovaLİG, programını bu yıl Türkiye'de 4. kez gerçekleştiriliyor.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından bu yıl dördüncüsü gerçekleştirilecek olan İnovalig 2017’ye başvurular Nisan ayına kadar devam edecek.

Türkiye’nin yaratıcılık potansiyelini, doğru inovasyon yönetim yetkinlikleri ile katma değere dönüştürmeyi hedefleyen İnovalig programı, 2016’da ulaşılan 761 başvuru sayısı ile Türkiye’nin IMP3rove programına katılımın en yüksek olduğu ülkelerden biri haline gelmeyi başararak, 2016 yılının kazananları, Sayın Cumhurbaşkanımızın katılımı ile Türkiye İnovasyon Haftası'nda ödüllerini almıştır.

İnovaLİG ile şirketlerin hem inovasyon yetkinlikleri bazında yarışmakta olduğu hem de inovasyon kültürlerini interaktif bir platformda geliştirme fırsatı bulmaktadır. İnovasyon değerlendirmesini tamamlayan her firmaya, kapsamlı inovasyon değerlendirme ve kıyas analizi raporunun ücretsiz olarak sunulduğu; bu anlamda İnovaLİG sayesinde firmalarımızın orta ve uzun vadeli hedeflerine odaklanmasına, yıllar içerisinde inovasyon gelişimlerini takip edebilmelerine ve gözlemlemelerine imkân sağlandığı; özellikle ihracatçı firmalarımızın 2023 hedeflerine ulaşma noktasında hangi konumda olduklarına ayna tutulduğu ve 2023'e giden vizyonunun belirlendiği şampiyonada yer almak için 30 Nisan 2017 tarihine kadar http://www.inovalig.com/ adresinden İnovaLİG 2017'ye ücretsiz olarak katılmaya davet ediliyor.

İnovaLİG nedir?

Türkiye İhracatçılar Meclisi olarak, uluslararası yönetim danışmanlığı firması A.T. Kearney'nin işbirliğiyle gerçekleştirilen, Türkiye'nin ilk inovasyon geliştirme programı İnovaLİG ile şirketler hem inovasyon yetkinlikleri bazında yarışacak hem de inovasyon kültürlerini interaktif bir platformda geliştirme fırsatı bulacaklardır.

Türkiye'nin 2023 hedeflerine ulaşmasında inovasyonun ve buna bağlı olarak yaratılacak katma değerin çok önemli bir rol oynayacağı şüphesizdir. Bu yolda, bizler de İnovaLİG programı ile ülkemizde gerek kamu gerek özel sektör kuruluşlarında inovasyon bilincini geliştirmeyi amaçlamaktayız. İnovaLİG ile Avrupa'da 17 ülkede uygulanan ve A.T. Kearney'nin yürüttüğü IMP3rove metodolojisine dayanan bir kurguyla, ülkemize ciddi bir fikri sermayeyi aktarmaya çalışacağız. A.T. Kearney işbirliğiyle oluşturacağımız İnovaLİG programı ile Türkiye'deki firmaların inovasyon karnelerini çıkararak her yılın inovasyon liderlerini belirleyeceğiz.

İnovaLİG'de yer alan firmalar hem Türkiye hem de Avrupa standartlarında inovasyon karnelerini elde etmiş olacaklar. Dolayısıyla, bu program ile şirketlerin organizasyonlarına ve günlük operasyonlarına inovasyon kültürünü yerleştirmeleri için oldukça önemli bir fırsat sunuyoruz. Türkiye'nin yaratıcılık potansiyelini, doğru inovasyon yönetim yetkinlikleri ile katma değere dönüştürmeyi hedefliyoruz.

IMP3rove metodunun, inovasyonu gerçekleştirmiş ve inovatif projeler ile başarıya ulaşmış şirketleri proje bazında ödüllendirmekten öte, inovasyon yönetimi ve sistematik inovasyon yetkinlikleri kazanılması için yapılan çalışmaları ödüllendiren bir mantığı vardır. Bu şekilde, katılımcı şirketler için inovasyonun, sadece bir sonuç değil; sürdürülebilir ve tekrarlanabilir ödüller getiren yapısal bir süreç olmasını hedefliyoruz.

Türkiye’nin ilk inovasyon geliştirme programı olan İnovaLİG, 2014 yılından bu yana gerçekleştiriliyor. Programa ilk yılda 460 firma, 2015 yılında 488 firma ve 2016 yılında da 761 firma başvurdu.

İnovaLİG ile Avrupa’da 17, dünyada 67 ülkede, 6.000’den fazla firma ile uygulanan IMP3rove metodolojisine dayanan bir kurguyla, ülkemize ciddi bir fikri sermaye aktarılıyor. TİM, 2016 yılında IMP3rove standartlarına uygun iletilen değerlendirme anketi sayısı ile Türkiye’nin 1. sırada yer almasını sağladı. Türkiye, projenin başladığı ilk yıl listede 7. sırada yer alıyordu.

 

 


İlgili Görseller