DAİB AKADEMİ ONLİNE DIŞ TİCARET BİLGİLENDİRME SEMİNERLERİ YAPILDI
Ticaret Bakanlığı koordinatörlüğünde, TOBB, TİM ve Doğu Anadolu İhracatçı Birliği (DAİB) organizasyonunda ve Ticaret ve Sanayi Odaları işbirliğiyle, Online Dış Ticaret Bilgilendirme Seminerleri" düzenlendi.

Ticaret Bakanlığı koordinatörlüğünde, TOBB, TİM ve Doğu Anadolu İhracatçı Birliği (DAİB) organizasyonunda ve Ticaret ve Sanayi Odaları işbirliğiyle, Online Dış Ticaret Bilgilendirme Seminerleri" düzenlendi.

15-16 Eylül 2021 tarihlerinde online olarak gerçekleştirilen seminerlerde Ticaret Bakanlığı uzmanları ve alanında deneyimli isimler dış ticaretle ilgili mevcut uygulamalar, verilen teşvikler, mevcut yasal düzenlemeler ve pazara girişte karşılaşılan engellerle bu engellere yönelik çözüm yöntemleri hakkında bilgi vererek katılımcıların sorularını yanıtladı.

Seminerin ilk günü İhracatta Sağlanan Devlet Yardımları, Türk Ürünlerinin Yurtdışında Markalaşması, Türk Malı İmajının Yerleştirilmesi ve TURQUALITY'nin Desteklenmesi ile Yurt Dışı Birim Marka ve Tasarım Destekleri, Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesi, Pazar Araştırması ve Pazara Giriş Desteği, E-Ticaret Sitelerine Üyelik Desteği, Pazara Giriş Belgelerinin Desteklenmesi, Yurt Dışında Gerçekleştirilen Fuar Katılımlarının Desteklenmesi, Ticaret Bakanlığı Kolay İhracat Platformu, Döviz Kazandırıcı Hizmetlere Sağlanan Devlet Destekleri başlıklarıyla gerçekleşti.

Seminerin ikinci gününde ise, E- Ticaret/ E-İhracat Uygulamaları, Sınır Ticareti Uygulamaları, Pazara Giriş Engelleri ve Çözüm Yolları, Gümrük İşlemlerinin Kolaylaştırılması, İhracatta Gümrük Mevzuatı ve Uygulamaları konuları ele alındı.

Konuya ilişkin değerlendirmede bulunan DAİB Yönetim Kurulu Başkanı Ethem TANRIVER, Bölge ihracatçı firmalarımızın yurt dışı pazarlara açılarak ihracat yapabilir hale gelmesi için çalışmalarına devam edeceklerini kaydetti. Tanrıver, "Pandemi nedeniyle dünya pazarında ortaya çıkan fırsatları değerlendirmek istiyoruz. Hedefimiz dünyada ihracat yapılmayan yer kalmaması. Üyelerimizin her birini dünyanın her bir noktasına ticaret yapabilir hale getirene kadar çalışacağız" dedi.

Ticaret Bakanlığınca, 2020 yılında 75 ilde, 17 işbirliği kuruluşu ile 45 Dış Ticaret Bilgilendirme Semineri düzenlenmiş ve bu seminerlere 4.131 kişi katılım sağlamıştır.

Yıl sonuna kadar organizasyonlara uzaktan eğitimlerle ara verilmeden devam edilecektir.