DAİB Yapı-İnşaat Sektörüne Yönelik Ticaret Heyeti Düzenledi

Ticaret Bakanlığı Koordinatörlüğünde ve DAİB organizasyonunda 15-17 Kasım 2022 tarihleri arasında, ihracatın artırılması, yeni pazarlar bulunması ve ülkemizin ekonomik ve ticari açıdan tanıtımı amacıyla ülkemizde yerleşik aynı sektörde ve/veya alt sektörlerinde faaliyette bulunan şirketlerin yurtdışında yerleşik şirketler, kurum ve kuruluşlar ile görüşmelerini, ilgili tesisleri yerinde görmelerini, meslek kuruluşlarını ziyaret etmelerini ve sektördeki rakiplerini tanıma ve muhtemel alıcılarla buluşmaları amacıyla İsrail’e yönelik inşaat ve yapı malzemeleri sektörel ticaret heyeti gerçekleştirildi.

İsrail’in dış ticaret hacmi son 20 yılda iki kattan fazla artmış olup, 2001’de 62 milyar dolar olan hacim, 2021 yılında 150 milyar dolara ulaşmıştır. 2021 yılında 60 milyar dolarlık (%19 artan) ihracatla dünyada %0,3 pay ile 48. sırada yer alan İsrail’in dış ticaretinin çok büyük kısmını ABD ve AB ülkeleri ile yapmakta olup, büyük oranda ithalata bağımlı bir ülkedir. Bunun en büyük nedeni ölçek sorunu ve hammadde kaynaklarının olmamasıdır. Bu bakımdan genel tüketiminin büyük kısmını ithal etmek zorunda kalmaktadır. 2021 yılında 90 milyar dolarlık (%30 artan) ithalatla dünyada %0,4 pay ile 42. sırada yer almıştır. İsrail ülkemizin dış ticaret fazlası verdiği ülkelerden biri olup, Türkiye ile İsrail arasındaki ticaret hacmi istikrarlı bir şekilde artmaya da devam etmektedir. İsrail, ülkemizin 2021 yılı ihracatında %2,8 pay ile 9. sırada, toplam ithalatımızda ise %0,8 pay ile 28. sırada yer almıştır. Öte yandan, Bu çerçevede, İsrail inşaat malzemeleri sektöründe en büyük pazarlarımızdan biri olmasının yanı sıra en hızlı büyüyen dinamik ihraç pazarlarımız arasında yer almaktadır.

B2B, firma ve pazar ziyareti endeksli olan “Sektörel Ticaret Heyeti kapsamında inşaat ve yapı malzemeleri sektöründe faaliyet gösteren üretici ihracatçı firmalardan oluşan 20 temsilci, 130’ü aşkın İsrail firmasıyla 300’e yakın ikili iş görüşmesi gerçekleştirildi.

İkili iş görüşmeleri akabinde DAİB Yönetim Başkanı Ethem TANRIVER ve Yönetim Kurulu üyeleri T.C. Tel Aviv Ticaret Müşaviri Erkan SALUR ile birlikte T.C. İsrail Büyükelçiliğini ziyaret ederek Maslahatgüzar Sayın Mehmet ŞEKERCİ ile toplantı gerçekleştirdi.

Heyet kapsamında firma temsilcileri kurum ve saha ziyaretleri kapsamında Tel Aviv’de yerleşik İsrail’in önde gelen ve Türkiye ile ilgili sektörde 100 milyon dolar ithalatı olan Tuboul firması başta olmak üzere sektörde faaliyet gösteren firmalarını ziyaret ederek firma yetkilileri ile toplantı gerçekleştirildi.

“İkili ticari ilişkileri geliştireceğiz”

DAİB Yönetim Kurulu Başkanı Ethem TANRIVER; “Yakın zamanda T.C. Büyükelçisininde atanmasının gerçekleştirildiği İsrail ile ilişkilerimiz normalleşmeye başladı. Biz de bu dönemi fırsata çevirmek amacıyla, T.C. Ticaret Bakanlığımız desteğiyle Birliğimiz organizasyonunda, İsrail’e gerçekleştirdiğimiz Sektörel Ticaret Heyeti programımız kapsamında gerçekleştirdiğimiz bu faaliyetler sonucunda ihracat yapan firmalarımızın ihracat yapanların ihracat miktarlarının artırılması, hiç ihracat yapmamış firmalarımızın da gerek doğru alıcılarla ticari görüşmeler yapmak, gerekse ürünlerinin dış pazardaki durumunu gözlemlemek, aynı sektördeki rakiplerini tanımak ve ihracat tecrübesi yaşamalarına imkan vermenin yanı sıra, ikili ticari ilişkilerin ve genel anlamda dış ticaretin geliştirilmesi ve artırılmasını hedeflemekteyiz. Heyetimiz çok yoğun ilgi gördü ve katılımcı firmalarımız önemli ticari bağlantılar yaptı. Doğru zamanda gerçekleştirdiğimiz heyetimiz inşallah çok verimli sonuçlar doğuracak” ifadesinde bulundu.