Tereyağı İhracatına İzin Verilmesi Hk.

SİRKÜLER:2022-365

Sayın Üyemiz,

  • Türkiye İhracatçılar Meclisi’nden alınan yazı metni aşağıya çıkartılmıştır.

Tarım ve Orman Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü'nün internet sitesinde yer alan duyuruya göre, “040510” kodunda yer alan toplam 7 bin ton tereyağı ihracatına 30 Eylül'e kadar müsaade edileceği belirtilmiştir.

İhracat izni yalnızca Bakanlıktan onaylı süt ve süt ürünleri üreten işletmelere verilecek.

Başvurular, 27 Haziran saat 17.00'ye kadar Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğüne dilekçe ve istenilen belgelerle yapılacak. İl ve ilçe tarım ve orman müdürlüklerine yapılan başvurular değerlendirmeye alınmayacağı ifade edilmektedir.

Firmalara tahsis edilen geçici liste 30.06.2022 tarihinde https://www.tarimorman.gov.tr/GKGM adresinde yayınlanacağı bildirilmiştir.

Geçici listeye yapılacak itirazlar en geç 04.07.2022 tarihi kadar saat 17:00’a kadar Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğüne dilekçe ile yapılacaktır. Sonradan yapılacak itiraz başvuruları ve postadaki gecikmeler dikkate alınmayacak. Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü tarafından itirazlar değerlendirilerek kesin liste https://www.tarimorman.gov.tr/GKGM web sayfasında yayınlanacağı belirtilmiştir.

Söz konusu duyuruya https://www.tarimorman.gov.tr/GKGM/Belgeler/DB_Hayvan_Sinir/Tereyagi-ihracatina-iliskin-esaslar.pdf adresinden erişim sağlanmaktadır.