UME Programı Hakkında

SİRKÜLER:2021-239

Sayın Üyemiz,

  • Türkiye İhracatçılar Meclisi’nden alınan yazı metni aşağıya çıkartılmıştır.

Yeni YÖK vizyonu çerçevesinde, Atatürk Üniversitesi'nin "Yeni Nesil Üniversite Tasarım ve Dönüşüm Projesi" kapsamında, Mühendislik Fakültelerinin; Makine, Kimya, inşaat, Elektrik-Elektronik, Malzeme-Metalürji, Endüstri, Bilgisayar ve Çevre Mühendisliği olmak üzere toplam sekiz bölümünde, 2021-2022 Eğitim-Öğretim döneminden itibaren Uygulamalı Mühendislik Eğitimi (UME) isimli yeni bir Eğitim modeli (programı) uygulanmaya başlanacağı, bu yeni programın, mühendislik öğrencilerinin, derslerde edindikleri temel mühendislik bilgilerini sektörel uygulama problemlerine nasıl uygulayacağını öğretmeyi hedefleyen 14 haftalık bir uygulama dersini kapsadığı, UME ön koşulunu yerine getiren öğrencilerin belirtilen sürenin tamamını yerleştirildikleri iş yerinde geçirme ve iş yerinin çalışma şartlarına uymak mecburiyetinde olacakları bildirilmektedir. Öğrencinin 30 AKTS'lik bir ders olan UME başarı durumu, dönem sonunda UME İşyeri Yetkilisi, UME Denetçi Öğretim Üyesi ve Bölüm UME Komisyonu tarafından birlikte değerlendirilecektir.

UME programında, öğrencinin bu dersi alabileceği iş yerleri Atatürk Üniversitesi ile iş yeri arasında imzalanan protokoller ile belirlenecek olup imza sürecinin ardından iş yerlerinin UME talepleri ve UME öğrencilerinin seçimleri göz önünde bulundurularak eşleştirme işlemleri Bölüm UME Komisyonu tarafından gerçekleştirilecektir. UME öğrencilerinin sigorta yükümlülükleri Atatürk Üniversitesi tarafından karşılanacak olup iş yeri tarafından talep edilirse UME uygulaması İŞKUR` un "İSBAŞI EĞITIM" programı tarafından da desteklenebilecektir.

Bu çerçevede, UME Projesinde paydaş olacak firmaların başlangıç aşamasında T.C. Atatürk Üniversitesi Mühendislik Fakültesinin ilgili Bölümüne kontenjan vermeleri beklendiği bildirilmiştir.