Elazığ İhracat Değerlendirme Toplantısı

Elazığ İhracat Değerlendirme Toplantısı

Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası ile Doğu Anadolu İhracatçılar Birliği (DAİB) kurumsal işbirliği kapsamında Elazığ ili ihracat değerlendirme toplantısı 28 Temmuz 2018’de geniş katılımla yapıldı.

Elazığ TSO ve DAİB işbirliğinde yapılan ‘İhracat Değerlendirme Toplantısı’na Elazığ Milletvekili Metin Bulut, Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, Elazığ TSO Meclis Başkanı Ahmet Yaşar, Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı Asilhan Arslan, DAİB Yönetim Kurulu Başkanı Ethem Tanrıver, Elazığ TSO ve DAİB Yönetim Kurulu Üyeleri ve Meclis Üyeleri, STK ve Kamu kurumu temsilcileri ile çok sayıda ihracatçı firma temsilcisi katıldı.

Önceliğimiz İhracatın Artırılması

Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası ile Doğu Anadolu İhracatçılar Birliği işbirliğinde şehrin ticaret ve ihracat potansiyelinin artırılması için yol haritasının çizildiği toplantının açılış konuşmasını yapan Elazığ TSO Başkanı Asilhan Arslan, ihracat kapasitesini büyütmeden kalkınma ve gelişmeden söz etmenin mümkün olmadığını ifade ederek, “ Elazığ İl’inin bağlı olduğu Doğu Anadolu İhracatçılar Birliği ile bugün ilimizde ihracatçılarımızın katılımı ile bir değerlendirme toplantısını organize etmiş bulunmaktayız. DAİB ve Odamızda bu yıl başında yapılan seçimlerle yeni yönetimler oluşmuştur. Biz DAİB’in potansiyeli ve imkanlarını yakından biliyoruz. Bugün artık ekonomiye, ihracata, üretime ve istihdama odaklanma vaktidir. Biz hep ihracat olmadan büyümenin ve kalkınmanın mümkün olmayacağını ifade ediyoruz. Bu doğrultuda inşallah DAİB ile birlikte bu yeni dönemde bölge illerimizin ihracatının artırılması noktasında  çok önemli bir mesafe alınacağına inanıyorum. Bu vesile ile toplantıya gösterilen bu yoğun ilgi ve katılım için teşekkür ediyor, hayırlı olmasını temenni ediyorum” dedi.

 “Bölgemizin En Büyük İhracatlarından Biri De Elazığlılardır”

DAİB Başkanı Ethem Tanrıver ise konuşmasında DAİB’in bölgedeki 17 ilde toplam 7 bin 500 üye ile hizmet verdiğini belirterek, “Birliğimiz 1937 yılında canlı hayvan ihracatı amacıyla kurulmuş olup, Türkiye’deki ilk Birlik olma özelliğine sahiptir. Bugün bölgemizdeki 17 ilde toplam 7 bin 500 üyesi ile hizmet vermekte olan DAİB 1 milyar 850 milyon dolar ihracat kapasitesine sahiptir. İlk hedefimiz bu yıl ihracatımızı 2 milyar 200 milyon dolar seviyesine çıkarmaktır. Bu hedefe ulaşma noktasında tüm bölge illerimizi ziyaret ederek, ihracatçılarımızla bir araya geliyor onların sorun ve bizlerden beklentilerini ilk ağızdan dinliyoruz. Bugün de bu amaçla Elazığ’dayız. Bu şehrin potansiyelini ve avantajlarını iyi biliyoruz. Sayın Ticaret ve Sanayi Odası Başkanımızla birlikte inşallah çok iyi bir sinerji yakalamış durumdayız. Bu sinerji ile başta Elazığ olmak üzere tüm bölge illerimiz için çok önemli bir süreç başlatmış bulunmaktayız. Birliğimizin tüm imkan ve desteklerinin Elazığ iş dünyasına aktarılması noktasında seferber olacağız. Bu süreçte sizlerin hayallerine ortak olmak ve gerçekleşmesine katkı sağlamak için buradayız.” dedi.


Toplantıda Elazığ Milletvekili Metin Bulut ve Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz’da birer teşekkür konuşması yaparak, hükümet ve yerel yönetim olarak iş dünyası ve istihdama olan destek ve katkıları hakkında bilgiler verdiler.

Açılış konuşmalarının ardından toplantı, Elazığ ili ihracatının mevcut durumu ve potansiyellerine ilişkin değerlendirme sunumu ve akabinde Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı Asilhan Arslan ve DAİB Yönetim Kurulu Başkanı Ethem Tanrıver’in moderatörlüğünde ihracatçı firma temsilcileri ile soru-cevap bölümüyle tamamlandı

 

 


İlgili Görseller