Kazakistan Ankara Büyükelçisi Abzal Saparbekuly DAİB’i Ziyaret Etti

Kazakistan Ankara Büyükelçisi Abzal Saparbekuly DAİB’i Ziyaret Etti

‘Türkiye-Ukrayna Ekonomik İlişkiler ve İkili İşbirliği İmkanları’ konulu toplantıya katılmak ve çeşitli ziyaretlerde bulunmak üzere Erzurum’a gelen Kazakistan’ın Ankara Büyükelçisi Abzal Saparbekuly, Doğu Anadolu İhracatçılar Birliği Genel Sekreterliği (DAİB) ziyaret ederek, Yönetim Kurulu Başkanı Ethem Tanrıver ve Yönetim Kurulu Üyeleriyle görüştü.

Erzurum Ticaret Borsası’nın (ETB) davetlisi olarak Erzurum’a gelen Kazak Büyükelçi Saparbekuly, Erzurum Valisi Okay Memiş, Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, Erzurum Ticaret ve Sanayi Oda Başkanı Lütfü Yücelik’i ziyaretinin ardından DAİB Başkanı Ethem TANRIVER’i ziyaret etti. ETB Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Oral, Avrasya Ekonomik İlişkiler Derneği (EkoAvrasya) Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Eren ve Dernek Genel Sekreteri Beşir Var’ın eşlik ettiği Büyükelçi Saparbekuly’i Doğu Anadolu İhracatçılar Birliği’nde Yönetim Kurulu Başkanı Ethem Tanrıver, Yönetim Kurulu Üyeleri Murat Aslan, Osman Boz, Denetim Kurulu Üyeleri Abdurrahman Şakiroğlu ve Volkan Dölekli karşıladı.

DAİB Yönetim Kurulu Toplantı Salonu’nda gerçekleşen ziyarette konuşan Yönetim Kurulu Başkanı Ethem Tanrıver, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirdi. DAİB’in çalışmaları, bölgenin ve iki ülke arasındaki ticaret hacmi hakkında Büyükelçi Abzal Saparbekuly’ye bilgi veren Tanrıver, Doğu Anadolu İhracatçılar Birliği’nin 17 ilde toplam 7 bin 500 üye ile hizmet verdiğini belirterek bölge illerimizin kalkınması açısından ihracat son derece önemli olup, ihracatımız arttıkça illerimizin ekonomik ve sosyal olarak her anlamda daha da kalkınacaktır’’ ifadesinde bulundu.

TANRIVER; YATIRIM ÇAĞRISI

Erzurum ve Kazakistan arasında oluşan potansiyelin aktive edilmesi için,  ticari anlamda yapılacak anlaşmaların, görüşmelerin ve karşılıklı işbirliklerinin her iki taraftaki firmaları ihracat anlamında daha avantajlı konuma getireceğine inandığını belirten Ethem Tanrıver; Bizler Kazakistan ile her alanda işbirliğimizi güçlendirmek istiyoruz.  Kazakistan’a ihracatta inşaat malzemeleri, otomotiv yan sanayi, Gıda ve Tarım sektörü, alt yapı sektörü ve maden işleme tesislerinin büyük potansiyel arz ettiği görülmektedir. Sayılan tüm bu sektörlerde az veya çok ekonomik faaliyetlerin gözleniyor olmasına karşın, Kazakistan’ın tamamen kara ile çevrili, denizi kıyısı bulunmayan bir ülke olması maliyetleri artırıyor olup, ayrıca hızlı değişen piyasa görünümden dolayı iş adamlarımız esnek ve sabırlı olmalıdırlar. Kazakistan devleti yabancı yatırımcılar için yüksek seviyede güvenli iş ortamını sağlamaktadır. Bu açıdan, yatırımların korunması ve güvenliği Kazakistan kanunlarınca garanti edilir; Bu bağlamda iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin daha üst düzeye çıkması için firmalarımızın Kazakistan’da yatırıma yönelmeleri önemlidir.  Halen gıda, tekstil ve hazır giyim, kimyasal ürünler gibi klasik mal gruplarında odaklanan dış ticaretimizin çeşitlendirilmesi gerekmektedir. Tarım, gıda sanayi, tekstil ve diğer hafif sanayi sektörü, enerji, madencilik, tıbbi hizmetler ve malzemeler, inşaat malzemeleri üretimi, otomotiv sektörü, mobilya ürünleri vb. Ülkede Türk ürünlerinin imajı çok olumludur. Bundan mutlaka faydalanılması gerekmektedir. Bu yüzden firmalarımızı yatırım yapmaya çağırıyoruz ifadesinde bulundu.

Doğu Anadolu İhracatçılar Birliğindeki ziyarette Büyükelçi Abzal Saparbekuly DAİB  Başkanı Ethem Tanrıver’e ziyaretin anısına kol düğmesi ve kravattan oluşan bir set ile Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in biyografisi ve ‘Astana- Ulu Bozkır Başkenti’ isimli iki kitap hediye etti. hediye ederken, DAİB Yönetim Kurulu Başkanı Ethem Tanrıver’de Büyükelçiye, Bakır tabak hediye etti.


İlgili Görseller