İnşaat Firmaları Münih/Almanya'da Düzenlenen BAU İnşaat Fuarına Katıldı

İnşaat Firmaları Münih/Almanya'da Düzenlenen BAU İnşaat Fuarına Katıldı

DAİB koordinasyonu ve T.C. Ticaret Bakanlığı’nın 2011/1 Sayılı Pazar Araştırması ve Pazara Giriş Tebliği çerçevesinde 14-17 Ocak 2019 tarihlerinde Münih/Almanya’da düzenlenen ve sektöründe dünyanın en önemli fuarlarından biri olan Bau Münih uluslararası Mimarlık Yapı ve İnşaat Fuarına inşaat ve bağlı sektörlerde faaliyet gösteren 25 firma ile katılım sağlandı. Heyete, Doğu Anadolu İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı ve aynı zamanda Türkiye İhracatçılar Meclisi Denetim Kurulu Üyesi Sayın Ethem TANRIVER,  Elazığ Ticaret ve Odası Başkanı Sayın Asilhan ARSLAN ve Iğdır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sayın Kamil ARSLAN da katıldı.

DAİB Yönetim Kurulu Başkanı Ethem TANRIVER başkanlığında, uluslararası profesyonel ziyaretçi grup olarak kabul edilen heyet üyeleri fuardaki görüşmelerine başlamadan önce BAU Fuarı   ana organizatörü tarafından düzenlenen karşılama toplantısına katıldı. Bu toplantıda BAU fuarı Genel Direktör Yardımcısı Markus Sporer tarafından heyet üyelerine fuara ve Almanya inşaat sektörüne ilişkin kısa bir sunum yapıldı. Sunumda BAU 2019 fuarının rekor katılımcı sayısına ulaştığı belirtilerek aynı zamanda içlerinde DAİB heyetinin de bulunduğu çok sayıda profesyonel ziyaretçinin fuarı ziyaret edeceği belirtildi. Karşılama toplantısından sonra heyet üyesi firmalar fuarda bulunan ve heyet üyeleri için potansiyel ithalatçı konumunda olduğu değerlendirilen Alman firmalar ile ikili görüşmeler gerçekleştirdi.

BAU fuarını ziyaret ederek ikili iş görüşmeleri gerçekleştiren heyet üyeleri BAU Industrie Derneği Bavyera  Şubesini ziyaret etti. BAU Industrie CEO’su Thomas Schmid ile Derneğin Yapı İnşaat Birimi Müdürü Werner Goller tarafından kabul edilen heyet üyelerine BAU Industrie kurumuna, Almanya ve Bavyera inşaat sektörüne ilişkin detaylı bir sunum yapıldı.

BAU Industrie Bavyera’ya üye firmaların Almanya dışında Meksika, Katar, Çin gibi çokfarklı coğrafyalarda tamamladıkları projeleri bulunmaktadır. Bu çerçevede Dernek CEO’su Sayın Schmid üçüncü ülke pazarlarında Türk müteahhitler ve malzeme tedarikçileri ile kendi üyeleri arasında iş birlikleri tesis edilebileceğini değerlendirmektedir.

Almanya ihale kanunu, BAU Industrie çıraklı eğitimleri, işbirliği kuruluşları vb. hakkında da heyet üyelerine detaylı bilgi sunan Sayın Schmid’e teşekkür eden DAİB Yönetimi Kurulu ve heyet Başkanı Sayın Tanrıver, BAU Industrie ile gerçekleştirilen bu toplantının bundansonraki işbirlikleri için bir başlangıç olmasını ümit ettiğini belirtmiştir. 15 ve 16 Ocak 2019 tarihlerinde BAU fuarında görüştükleri inşat firmalarının özellikle mühendislik anlamında geldikleri noktadan son derece etkilendiklerini ifade eden Sayın Tanrıver, heyette yer alan üyelerinin gerek fuarda bir araya geldikleri Alman firmalarına gerekse BAU Industrie Bavyera üyesi olan inşaat firmalarına ürün ve hizmet sağlamaktan büyük bir memnuniyet duyacaklarını, DAİB olarak da BAU Industrie kurumuna ve üyelerine Türkiye ve çevre ülke / bölge pazarlarında ihtiyaç duymaları halinde her zaman destek olacaklarını belirtmiştir. Özellikle alt yapı projelerine malzeme sağlayan üretici ve ihracatçılarımızın kurulan bu bağlantıdan zaman içerisinde somut kazanımlar elde edebileceği değerlendirilmektedir.

Heyet programındaki son resmi görüşme kapsamında 16 Ocak 2019 tarihinde Münih Başkonsolosu Sayın Mehmet Günay ve Münih Ticaret Ataşesi Sayın Ayman Ertem Çoban ile bir arya gelen heyet üyeleri Almanya ve Bavyera pazarına ilişkin detaylı olarak bilgi almışlardır.

Münih’e gerçekleştirilen ticaret heyeti organizasyonu kapsamında katılımcı firmalar BAU İnşaat fuarında Almanya’nın önde gelen inşaat firmaları ve inşaat malzemesi ithalatçıları ile görüşme imkanı bulmuştur. Fuar toplamda 250 bin kişi tarafından ziyaret edilirken, bu ziyaretçilerin 85 bini yabancı konuklardır. Bu çerçevede her iki yılda bir düzenlenen BAU fuarı sadece Almanya pazarını değil, diğer ülke pazarlarını da hedefleyen firmalar için önemli bir vitrin konumundadır.

DAİB Başkanı Sayın TANRIVER;

Bölgemizden yapılan ihracatın arttırılması ve üyelerimizin ihracat pazarlarının çeşitlendirilmesi, sektörün yeni trendlerini yerinde görüp ARGE ve İnovasyon odaklı yapacakları çalışmalarda ufuklarının açılması açısından bu ve benzer faaliyetlerimiz 2019 yılında da hükümetimizin 2023 vizyonu ve hedefleri çerçevesinde ara vermeden devam edecektir. Firmalarımızın bu faaliyette gerek yaptıkları ikili iş görüşmeleri gerekse edindikleri tecrübeleri ihracatçılarımıza katma değer sağlayacaktır.

Ayrıca; Heyet programı sırasında gerçekleştirilenihracat yapanların ihracat miktarlarının artırılması, hiç ihracat yapmamış firmalarımızın da gerek yabancı alıcılarla ticari görüşmeler yapmak, gerekse ürünlerinin dış pazardaki durumunu gözlemlemek, aynı sektördeki rakiplerini tanımak ve ihracat tecrübesi edinmelerine imkan vermenin yanı sıra, ü


İlgili Görseller