DAİB İnşaat Heyeti Umman'da

DAİB İnşaat Heyeti Umman'da

T.C. Ticaret Bakanlığı tarafından 2018-2019 döneminde öncelikli hedef ülkelerden birisi olarak Umman’a ticari heyet düzenlemiştir. Ticaret heyetine Türkiye’nin farklı illerinden inşaat ve tamamlayıcı sektörlerde faaliyet gösteren üretici ihracatçı firmalardan oluşan 23 temsilci katılmıştır.

Umman'da inşaat sektörü, ekonominin öncelikli bir sektörü olarak tanımlanmakta olup istikrarlı bir büyüme gösteren Umman ekonomisinin en belirgin ulusal sektörlerinden biridir. Güvenilir ticaretin hakim olduğu Umman'da, Ummanlı firmaların Türk firmaları ile uzun vadeli çalışmayı istedikleri gözlemlenmiştir. Geleceğin Dubai'si olma yolunda ilerleyen Umman bu pazara ihracat yapacak firmalara önemli fırsatlar sunmaktadır.

Tüm bu hedefler çerçevesinde inşaat sektörü ile bağlantılı ürünlerin kullanım miktarının artacağı ve Ülkemizde üretilen kaliteli ürünlerin Umman’ın ihtiyacına cevap verebilecek nitelikte olduğu düşünülmektedir.

Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Ethem TANRIVER ve Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Süleyman ÇAĞLI’nın da yer aldığı heyet, ilk resmi ziyaretini T.C. Muskat Büyükelçiliğine gerçekleştirmiştir. Muskat Büyükelçisi Sayın Ayşe SÖZEN USLUER tarafından kabul edilen heyet üyelerine Umman ekonomisi, ikili ticari ve ekonomik ilişkilere ilişkin detaylı bilgi verilmiştir.

Muskat Büyükelçiliğimiz ziyareti sonrasında Umman’ın inşaat sektöründe en büyük fuarı olan The Big Show Oman inşaat fuarı ziyaret edilmiştir. Yerel inşaat firmaları ile inşaat malzemesi toptancılarının stantlarını gezen heyet üyeleri, Umman pazarında talep edilen ürünlere ilişkin bilgi alırken ilgili gördükleri firmalara davetiye ve katalog iletmişlerdir.

Program çerçevesinde düzenlenen ikili iş görüşmeleri organizasyonuna yerel firmaların ilgisi yüksek olmuştur. Toplamda 70’e yakın Ummanlı firmanın katıldığı etkinlikte 200’ün üzerinde ikili iş görüşmesi gerçekleştirilmiştir.  T.C. Muskat Büyükelçimiz Sayın Ayşe SÖZEN USLUER ikili iş görüşmelerini onurlandırmış,  heyete katılan Türk firmaları ve görüşmeler vesilesi ile toplantı salonunda bulunan Umman’lı firmalara görüşmelerin iki taraf içinde verimli geçmesine yönelik temennilerini bizzat iletmiştir.

Program çerçevesinde Umman Ticaret ve Sanayi Odasına resmi ziyaret gerçekleştirilmiştir. Umman Ticaret ve Sanayi Odası CEO’su Abdul Adheem Abbas Al- Bahrani tarafından kabul edilen heyet Sayın Al-Bahrani’ye ticaret heyeti kapsamında verdikleri destekten ötürü şükranlarını iletmiştir. Sayın Al-Bahrani ise heyetin Muskat ziyaretinden duydukları memnuniyeti dile getirirken, Türkiye menşeli ürünlerin Umman pazarında yüksek kalite algısına dikkat çekerek Türk firmaları ile işbirliğine her zaman hazır olduklarını belirtmiş, Umman Ticaret ve Sanayi Odası olarak Türkiye’ye son dönemde çok sık alım heyeti gönderdiklerini, T.C. Muskat Büyükelçiliği ve Ticaret Müşavirliği ile son derece uyumlu bir işbirliği içinde bulunduklarını belirtmiştir.

DAİB YK Başkanı Sayın TANRIVER Umman Ticaret ve Sanayi Odasına bağlı bir heyeti 2019 yılı Haziran veya Temmuz ayında Bölge’de misafir etmek istediklerini ifade etmiştir.

Tanrıver;  Önümüzdeki Günlerde Umman’a Yönelik İhracat Gerçekleştireceğiz.

T.C. Ticaret Bakanlığı ve Genel Sekreterliğimiz organizasyonunda, Umman’da düzenlenen Yapı-İnşaat Sektörel Ticaret Heyeti programı sırasında gerçekleştirilen bu faaliyetler ile ihracat yapanların ihracat miktarlarının artırılması, hiç ihracat yapmamış firmalarımızın da gerek yabancı alıcılarla ticari görüşmeler yapmak, gerekse ürünlerinin dış pazardaki durumunu gözlemlemek, aynı sektördeki rakiplerini tanımak ve ihracat tecrübesi yaşamalarına imkan vermenin yanı sıra, ülkelerimiz arasındaki mevcut ikili ticari ilişkilerin ve genel anlamda dış ticaretin geliştirilmesi ve artırılmasına yardımcı olmak gibi hususlar hedeflenmiştir. Yapılan görüşmeler esnasında, firmalarımızın kazandığı tecrübe gözlenmiş, ziyaretçi firmaların numune talepleri karşılanmış ve önümüzdeki günlerde ihracat gerçekleşmeleri olacağı gözlenmiştir.


İlgili Görseller