DAİB GIDA HEYETİ KÖRFEZ’DE

DAİB GIDA HEYETİ KÖRFEZ’DE

T.C. Ticaret Bakanlığı tarafından 2018-2019 döneminde öncelikli hedef ülkelerden birisi olarak gösterilen Kuveyt’e, Genel Sekreterliğimizce 01-05 Aralık 2019 tarihleri arasında Gıda Ürünleri ticari heyeti düzenlemiştir. Ticaret heyetine Türkiye’nin farklı illerinden Gıda Ürünleri sektöründe faaliyet gösteren üretici ihracatçı firmalardan oluşan 18 temsilci katılmıştır.

Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Ethem TANRIVER ve Yönetim Kurulu Üyemiz Erhan YAYCILI ve Denetim Kurulu Üyemiz Abdurrahman ŞAKİROLU’nun da yer aldığı heyet, ilk resmi ziyaretini Kuveyt Tüketici Kooperatifleri Birliğine gerçekleştirmiştir. Daha sonra Gıda Satıcıları ve Üreticileri Odası ziyaret edilmiş ve her iki ziyarette de heyetimize karşı oldukça yoğun bir ilgi gösterilmiş, Kuveyt’teki tüketici ve ithalatçılar hakkında detaylı bilgiler alınmış ve heyet katılımcısı firmalarımız da kendilerini ifade etme imkanı bulmuşlardır.

Daha sonra T.C. Kuveyt Büyükelçiliği ve Kuveyt Ticaret Müşavirliğimiz ziyaret edilmiş ve Büyükelçimiz Ayşe Hilal SAYAN KOYTAK hanımefendi tarafından heyetimiz ağırlanmış, Ticaret Müşavirimiz Atilla Uğur BAŞBUĞ tarafından da heyetimize Kuveytle ilgili detaylı bir sunum yapılmıştır.

Kuveytte bulunan potansiyel alıcılarla ikili iş görüşmeleri düzenlenmiş ve söz konusu görüşmelere Kuveytli alıcıların yoğun ilgi gösterdikleri gözlemlenmiştir.

İkili iş görüşmelerinden sonra heyetimiz, Kuveyt’teki en büyük market zincirlerinden biri olan Sultan Center zincir marketleri ziyaret edilmiş ve bu ziyarette firma yetkilisi tarafından heyetimize marketler zinciri hakkında detaylı bilgi verilmiş olup, heyet katılımcısı firmalarımız da kendi firmalarını detaylı bir şekilde tanıtma fırsatı bularak oldukça verimli bir görüşme gerçekleştirilmiştir.

Akabinde, yine Kuveytin en büyük ithalatçılarından Carrefour 360 Mall ve Lulu Marketler zinciri ziyaret edilmiş, hem kendi ürünlerini tanıtma fırsatı yakalamış hem de alıcıların ihtiyaçlarını yerinde tespit imkanı bulmuşlardır.

Bir başka ziyarette ise Kuveytteki toptancıların bulunduğu toptancı hali ziyaret edilmiş ve burada da heyet katılımcısı firmalarımız direkt alıcılarla yüz yüze görüşmeler yapma fırsatı bulmuşlardır.

Tanrıver;  Kuveyt Ülkemiz için büyük bir fırsat olarak görünmektedir.

Heyet programında gerçekleştirilen çalışmalar incelendiğinde bölgenin dış ticaretine yön veren bütün kamu kurum ve kuruluşları tarafından heyetimize karşı büyük bir ilgi olduğu görülmektedir. Ticaret Heyetinin gerçekleştirildiği Kuveyt, topraklarının büyük bir çoğunluğunun çölle kaplı olması ve gıda üretiminin oldukça sınırlı seviyede kalması açısından Ülkemiz için bir fırsat olarak görülmektedir. Hem helal gıda standartlarımızın yüksek olması hem de coğrafi açıdan oldukça yakınımızda bulunan Kuveyte, ihracatımızın daha da artırılması için makul bir ortam oluşturmaktadır. Ayrıca Gümrük vergisinin de %5 olması büyük bir avantaj olarak öne çıkmaktadır.


İlgili Görseller