Türk Gıda Ürünleri Moskova’da Alıcılarla Buluştu

Türk Gıda Ürünleri Moskova’da Alıcılarla Buluştu

Doğu Anadolu İhracatçılar Birliği (DAİB)  11-14 Eylül tarihlerinde gerçekleşen World Food Moscow Fuarı’na katıldı.

Doğu Anadolu İhracatçılar Birliği Genel Sekreterliği tarafından hazırlanan ve T.C. Ekonomi Bakanlığı tarafından desteklenen “Bölgemizdeki Gıda İhracatının Artırılması" URGE projesi kapsamında Rusya’nın başkenti Moskova’da düzenlenen ve Rusya’nın yanı sıra başta Asya ülkeleri olmak üzere bölge ülkelerinin önemli gıda tedarikçileriyle ihracatçılarını bir araya getiren World Food Moscow fuarı bu yıl 11-14 Eylül 2017 tarihlerinde düzenlendi.

Moskova Uluslararası Gıda ve İçecek fuarındaki fuar katılımcıları ile ikili iş görüşmeleri gerçekleştirerek, firmalarının ve ürünlerinin tanıtımlarını yapabilme imkânına kavuştular. Gıda sektöründe şekerli mamüller, kuruyemiş, süt ve süt ürünleri içecek mamullerinin yanı sıra gıda ambalaj gibi üretim dallarında faaliyet gösteren Doğu Anadolu Bölgemizin farklı illerinden katılımcı firmalar 3 gün boyunca yapılan tanıtım çalışmaları sonucunda ciddi iş bağlantıları gerçekleştirildi.

Programın son gününde Moskova'nın en büyük toptancı yerleşkelerinden birisi olan Food City'i ziyaret eden "DAİB Gıda Kümesi”, inceleme gezisinin yanı sıra Food City yöneticileriyle de toplantılar gerçekleştirdi, fikir alış verişlerinde bulundu. Bu ziyarette DAİB Gıda Kümesi ve Moskova arasındaki fırsatlar ve işbirliği konuları ele alındı.

DAİB Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Şengel, "Gerçekleştirilen bu faaliyetler ile bölgemizdeki firmaların en önemli fonksiyonel yurtdışı tanıtım ve pazarlama faaliyeti olarak sayılan fuar katılım tecrübesi edinmeleri, halen ihracat yapanların ihracat miktarlarının artırılması, hiç ihracat yapmamış firmalarımızın da gerek yabancı alıcılarla ticari görüşmeler yapmak, gerekse ürünlerinin dış pazardaki durumunu gözlemlemek, aynı sektördeki rakiplerini tanımak ve ihracat tecrübesi yaşamalarına imkan vermenin yanı sıra, ülkelerimiz arasındaki mevcut ikili ticari ilişkilerin ve genel anlamda dış ticaretin geliştirilmesi ve artırılmasına yardımcı olmak gibi hususlar hedeflenmiştir. İhracat seferberliği başlatmak amacıyla yola çıkılan ve kümelenme odaklı hazırlanan URGE projeleri kapsamında firmalara verilen hizmetler değerlendirildiğinde, belirlenen hedeflere, diğer değişle firmalarımızın ihracat adına kat etmesi gereken bütün aşamalar tecrübe edilmiştir" diye konuştu.

Söz konusu proje kapsamında, önümüzdeki dönemlerde farklı ülkelere yurt dışı pazarlama programlarına devam edilecek.


İlgili Görseller